نشریهپژوهش های تفسیر تطبیقی یک نشریه با داوری بسته و دو سو ناشناس و با دسترسی آزاد است که از سوی دانشگاه قم به عنوان دانشگاه پیشرو در الهیات و علوم قرآنی در ایران منتشر می شود. این نشریه به منظور فراهم نمودن محیط فکری برای پژوهشگران ملّی و بین المللی با تمرکز بر مباحث تفسیری پایه گذاری شده است. این نشریه در پاسخ به پیشرفت های صورت گرفته در حوزه پژوهش برروی متون تفسیری  انتشار یافته و هدف آن انتشار مقالات با کیفیت که یافته های مرتبط با موضوعات مهم در این زمینه را گزارش می دهند می باشد.   

در این مجله مقالاتی چاپ می شود که ممتاز از مقالات علوم قرانی و علوم حدیثی باشد، مقالات تفسیری مقالاتی است که آیه محور و در مقام تفسیر قرآن باشد خصوصا که این مجله تطبیقی است یعنی لازم است علاوه بر آیه محور ، مقایسه تطبیقی تفسیر ان بین مفسران شیعه و سنی و یا بین مفسران شیعه و یا بین مفسران اهل سنت باشد . 

به منظور دسترسی آسان و جهانی به آخرین یافته های پژوهشی، این نشریه به عنوان یک نشریه دسترسی-آزاد پایه گذاری شده است. با این وجود، نشریه هزینه ای برای بررسی، پردازش، و انتشار مقالات علمی از نویسندگان و یا نهادها و سازمان های پژوهشی طلب نمی کند. تمام مراحل اشاره شده برای چاپ مقاله از سوی انتشارات دانشگاه قم پشتیبانی مالی می شود. نشریه پژوهش های تفسیر تطبیقی در دو نسخه چاپی و آنلاین منتشر می شود.

این نشریه طبق مجوز  شماره 3/18/192632 مورخ 1395/09/01 کمیسیون نشریات علمی کشور موفق به اخذ درجه علمی - پژوهشی شده است  و امتیاز علمی پژوهشی خود را حفظ نموده و مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری است.

به منظور دسترسی آسان پژوهشکران به مقالات، این مجله به شیوه دسترسی ـ آزاد پایه ریزی شده است و در دو نسخه چاپی و الکترونیکی منتشر می شود. 

 همه مقالات در قالب پی دی اف منتشر و مجله امکان کپی رایت را برای علاقمندان به  فراهم آورده است.درضمن مجله هیچ هزینه ای بابت پذیرش،  داوری یا چاپ مقالات از نویسندگان دریافت نمی کند

این نشریه هم اکنون در پایگاه های داخلی مگ ایران، نورمگز،  پایگاه استنادی علوم اسلامی، پایگاه کتابخانه مرکز منطقه ای علوم و فن آوری شیراز، پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی  و پرتال جامع علوم انسانی  نمایه می شود و بایگانی و توزیع مقالات این نشریه، جهت استفاده کتابخانه ها و افراد،  از طریق پایگاه های اطلاعاتی مگ ایران و نورمگز انجام می شود.

نکته: قابل ذکر است همه مقالات مجله، قبل از قرار گرفتن در فرایند داوری، از طریق نرم افزار مشابهت یاب سمیم نور بررسی می شوند.