درباره نشریه

نشریه «پژوهش های تفسیر تطبیقی» دوفصلنامه علمی–پژوهشی در حوزۀ قرآن، علوم قرآنی، اسلام، تفسیر، تفاسیر شیعه و تفاسیر اهل سنت است که توسط دانشگاه قم و با حمایت معنوی و علمی انجمن ایرانی مطالعات قرانی و فرهنگ اسلامی منتشر می‌شود. نشریه «پژوهش‌های تفسیر تطبیقی» مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری به زبان فارسی به همراه چکیده و منابع به انگلیسی منتشر می‌کند. این نشریه محفلی و محملی ارتباطی برای بحث و تبادل نظر علمی میان مفسران و متخصصان حوزه علوم قرآنی و تفسیر است.

   نخستین شماره این مجله در بهار 1394 منتشر شد و  همان سال از سوی کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور موفق به اخذ درجه علمی-پژوهشی شد. در حال حاضر این نشریه علمی–پژوهشی تحت مدیر مسئولی جناب آقای دکتر غلامحسین اعرابی و سردبیری جناب آقای دکتر علی احمد ناصح منتشر می شود. امید آنکه این مجله علمی همچنان با دسترس‌پذیری گزارش‌های علمی، شیوه و زندگی جامعه را بهبود بخشد.

 

ویژگی‌های برجسته مجله

- به نامه‌های نویسندگان ظرف 48 ساعت پاسخ داده می‌شود.

- هیئت تحریریه معروف دارد.

- مجله داوری تخصصی و همترازخوانی به صورت دوسو ناشناس و گمنام می‌شود.

- مقاله‌های پذیرفته شده خیلی زود به صورت دسترسی آزاد منتشر می‌شوند.

- نویسنده ظرف 2-3 ماه از ارسال مقاله، اعلان پذیرش یا رد آن را دریافت می‌کند.

- کلیه نویسندگان نسخه‌ای از گواهی و نامه پذیرش مقاله را دریافت می‌کنند.

- مجله از شمار خوانندگان خیلی خوبی برخوردار است و جزو مجله‌های طراز اول حوزه خود است.

- مجله در پایگاه‌های اطلاعاتی ملی و بین‌المللی نمایه‌سازی می‌شود.

- کلیه مقاله‌های پذیرفته شده در قالب پی.دی.اف. قابل مشاهده، بارگیری و چاپ هستند.

- مجله از ضریب استنادی و ضریب تأثیر بالایی برخوردار است.

- مجله پشتوانه سازمانی و آرشیو کامل مقاله‌‌ها را دارد.

 

 

اطلاعات کتابشناختی مجله

عنوان فارسی نشریه

پژوهش های تفسیر تطبیقی

عنوان انگلیسی نشریه

Comparative Interpretation Research

عنوان تحت‌اللفظی نشریه

Pizhūhish/hā-yi tafsīr-i taṭbīqī

شاپا چاپی (ISSN)

شاپا چاپــــــی: ۲۴۷۶۴۱۹۱

شاپا الکترونیکی: ۲۴۷۶۴۲۰۵

حوزه موضوعی نشریه

- قرآن

- تفسیر قرآن

- علوم قرآن و تفسیر

- تفاسیر شیعه

- تفاسیر اهل سنت

- علوم قرآنی

زبان

فارسی (به همراه چکیده و منابع به انگلیسی برای هر مقاله)

سال شروع انتشار

1394، سال 1، شماره 1 -

فاصله انتشار

دوفصلنامه

سردبیر

دکتر علی احمد ناصح

مدیر مسئول

دکتر غلامحسین اعرابی

مدیر اجرائی

محمدرضا شجاعی

محل انتشار

ایران، قم

 

صاحب امتیاز

دانشگاه قم

 

ناشر

دانشگاه قم

 

انجمن علمی حامی

انجمن ایرانی مطالعات قرانی و فرهنگ اسلامی

 

وضعیت انتشار

فعال

 

نوع داوری

دوسو ناشناس، گمنام و محرمانه برای نویسنده و داور

 

میانگین بازه زمانی بررسی اولیه مقالات دریافتی

حداقل 10 روز

 

مدت زمان داوری

24 هفته؛ حداقل دو داور.

 

درصد پذیرش مقالات

20 درصد

 

شیوه استناددهی

شیوه‌نامه استنادی  APA

 

سرعنوان‌های موضوعی فارسی کتابخانه ملی

- قرآن

- اسلام

- تفسیر

- تفاسیر شیعه.

- تفاسیر اهل سنت.

- قرآن -- علوم قرآنی.

- تفاسیر-- قرن14

 

شماره رده‌بندی دیویی (DDC)

197 /297

 

شماره رده‌بندی کنگره (LC)

BP98

 

نوع ماده

پیایند (ادواری)

 

نوع دسترسی

دسترسی آزاد، عمومی

 

سیاست دسترسی آزاد

  نشریه تعریف دواج در خصوص نشریه دسترسی آزاد را می‌پذیرد.

 

نوع مجوز انتشار

  مجوز کرییتیو کامنز (CC-BY-NC)

 

بیانیه دسترسی آزاد

دانشگاه قم به عنوان ناشر نشریه « پژوهش های تفسیر تطبیقی »، بیانیه دسترسی آزاد بوداپست را به طور کامل می‌پذیرد و از آن پیروی می‌کند. این مجله، یک نشریه ادواری کاملاً دسترسی آزاد است. به این معنا که تمامی مقاله‌ها پس از پذیرش (به صورت زودآیند) و پس از چاپ (به صورت دسترسی آزاد و رایگان) بلافاصله از طریق اینترنت در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد. استفاده، توزیع و به‌اشتراک‌گذاری مقاله در هر رسانه، شبکه و وبگاهی مجاز است، مشروط بر اینکه به نویسنده و مجله به درستی استناد و ارجاع داده شود. مزایای دسترسی آزاد برای نویسندگان عبارتند از:

- حفظ حق‌مؤلف توسط نویسندگان مقاله؛

- دسترسی رایگان و آزاد برای کلیه خوانندگان و کاربران در سراسر جهان؛

- افزایش دسترس‌پذیری، رؤیت‌پذیری، مشاهده‌پذیری و خوانایی مقاله‌ها؛

- افزایش استناد به مقاله‌ها؛

- فقدان محدودیت مکانی برای دسترسی؛ و

- انتشار سریع و به‌موقع.

 

سیاست مقابله با سرقت ادبی

متن فارسی مقالات ارسالی به نشریه « پژوهش های تفسیر تطبیقی » با استفاده از نرم‌افزارهای همانندجو ایرانداک (https://tik.irandoc.ac.ir) و سمیم‌نور (www.samimnoor.ir) و چکیده انگلیسی مقالات به وسیله نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی iThenticate (www.ithenticate.com) و Grammarly (www.grammarly.com) چک می‌شوند. در صورت تشخیص سرقت ادبی در متن فارسی یا چکیده انگلیسی، بلافاصله دفتر مجله مقاله دریافتی را رد کرده و نام نویسندگان را برای مدت پنج سال در لیست سیاه قرار می‌دهد. بنابراین، به همه نویسندگان پیشنهاد می‌شود که قبل از ارسال مقاله خود، متن کامل آن را با استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی چک کنند.

   سرقت علمی شامل اقتباس از افکار و الفاظ نویسندگان دیگر، تناظر یک به یک در بیان اندیشه‌ها و شباهت‌های ساختاری در نوشتار یا انتساب ایده‌ها و کلمات دیگران به خود بدون ارجاع مناسب است. در مواردی که مطالب با جمله‌بندی نویسنده دیگری آورده می‌شود، لازم است مطلب نقل شده داخل گیومه آورده شود و شماره صفحه مشخص شود.

   دفتر مجله مقالات دریافتی را که مرتکب سرقت ادبی یا خودسرقت ادبی شده باشند، به محض اطلاع فوراً رد می‌کند. در طول روند پذیرش مقاله، هرگاه مشخص شود که مقاله‌ای قوانین سرقت ادبی، حق‌مؤلف یا اخلاق نشر را رعایت نکرده است، رد می‌شود (قبل از پذیرش برای انتشار) و در صورت انتشار به دلیل سرقت ادبی «سلب اعتبار» می‌شود.

 

سیاست سلب اعتبار

اعتبار مقاله زمانی ممکن است سلب شود که یافته‌های آن به دلیل سوء‌رفتار پژوهشی یا اشتباه علمی دیگر قابل اعتماد تلقی نشود، آثار منتشر شده قبلی را سرقت ادبی کرده باشد، یا مشخص شود که دستورالعمل‌های اخلاق نشر را نقض کرده است. هنگامی که اصالت و یکپارچگی کار منتشر شده به دلیل اشتباهات در انجام، تجزیه و تحلیل و یا گزارش تحقیق به طور قابل ملاحظه‌ای تضعیف یا خدشه‌دار شده باشد، ممکن است یک مقاله سلب اعتبار شود. نقض اصول اخلاقی در انتشار یا تحقیق نیز ممکن است منجر به سلب اعتبار مطالعه شود. مقاله اصلی به عنوان «سلب اعتبار» علامت‌گذاری می‌شود، اما یک نسخه پی‌دی‌اف آن در دسترس خوانندگان باقی می‌ماند، و بیانیه سلب اعتبار به صورت دو طرفه به مقاله منتشر شده اصلی پیوند داده می‌شود. اظهارات سلب اعتبار معمولاً شامل بیانیه‌ای از موافقت یا مخالفت نویسندگان است.

 

نوع انتشار (هزینه‌های داوری و هزینه‌های چاپ و انتشار)

نوع انتشار: دسترسی آزاد، رایگان.

هزینه داوری مقاله: ندارد.

هزینه پذیرش نهایی و انتشار: بعد از پذیرش نهایی مقاله بایستی مبلغ 600 هزار تومان جهت هزینه‌های چاپ واریز شود؛ و در سامانه نشریه بارگذاری نماید.

 

مالک حق‌مؤلف / دارنده حق‌مؤلف

نویسندگان دارندۀ حق‌مؤلف مقالۀ خود بدون محدودیت هستند. نویسنده کنترل کاملی بر اثر علمی خود دارد (به عنوان مثال، حق استفاده مجدد، توزیع، انتشار مجدد و غیره را حفظ می‌کند).

 

منبع درآمد مجله

پشتیبانی سازمان مادر، کمک‌های مالی خیریه

 

توصیف

 نشریه «پژوهش های تفسیر تطبیقی» دوفصلنامه علمی–پژوهشی در حوزۀ قرآن، علوم قرآنی، اسلام، تفسیر، تفاسیر شیعه و تفاسیر اهل سنت است که توسط دانشگاه قم و با حمایت معنوی و علمی انجمن ایرانی مطالعات قرانی و فرهنگ اسلامی منتشر می‌شود. نشریه «پژوهش‌های تفسیر تطبیقی» مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری به زبان فارسی به همراه چکیده و منابع به انگلیسی منتشر می‌کند. این نشریه محفلی و محملی ارتباطی برای بحث و تبادل نظر علمی میان مفسران و متخصصان حوزه علوم قرآنی و تفسیر است.

 

کوپ

نشریه «پژوهش‌های تفسیر تطبیقی» با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) است و از آیین‌نامۀ اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید.

 

رضایت آگاهانه مشارکت‌کنندگان در پژوهش

در نشریه «پژوهش‌های تفسیر تطبیقی»، کلیه مشارکت‌کنندگان در مطالعه و پژوهش موضوعات انسانی حق حفظ حریم خصوصی را دارند و پژوهشگران نباید بدون رضایت آگاهانه آن را نقض کنند. اطلاعات هویتی و شناسایی مشارکت‌کنندگان، مانند نام و نام خانوادگی، و غیره، نباید به صورت نوشتاری، عکس یا شجره‌نامه منتشر شود؛ مگر اینکه این اطلاعات برای مقاصد علمی ضروری باشد و مشارکت‌کنندگان (یا والدین یا سرپرست) رضایت آگاهانه کتبی برای انتشار را ارائه کرده باشند. رضایت‌نامه مشارکت‌کنندگان باید مطابق مقررات ملی یا قوانین محلی در دفتر مجله، در محل کار پژوهشگران یا در هر دو جا مکتوب، مضبوط و بایگانی شود.

 

رعایت اصول اخلاقی و رضایت آگاهانه

 پژوهشگر موظف است سلامتی و آسایش جسمانی و ذهنی شرکت‌کنندگان در پژوهش را حفظ نماید و نهایت مراقبت را به عمل آورد و اصول اخلاقی پژوهش را در این زمینه رعایت کند. رعایت موازین اخلاق پزشکی، گمنام ماندن و حفظ اسرار بیمار از جمله مواردی است که بایستی به عنوان یک اصل در نظر گرفته شود. در این زمینه، بایستی کد حفاظت از آزمودنی‌های انسانی که برگرفته از بیانیه هلسینیکی است، مورد توجه قرار گرفته و لازم است تأییدیه کمیته اخلاق دانشگاه ضمیمه مقاله ارسالی باشد. در مواردی که مطالعه بر روی انسان صورت گرفته است باید از افراد بالغ و والدین یا سرپرست قانونی افراد نابالغ تحت مطالعه رضایت‏نامه آگاهانه تهیه شده باشد.

 

نشانی نشریه

قم، بلوار الغدیر، بعد از شهرک قدس، دانشگاه قم، دفتر نشریه پژوهش‌های تفسیر تطبیقی. کدپستی: 3716146611

 

تلفن دفتر نشریه

02532103361 | زمان تماس ساعت 8 صبح تا 14 عصر، روزهای زوج.

 

آدرس وبگاه نشریه

https://ptt.qom.ac.ir

 

رایانامه

ptt@qom.ac.ir

 

رایانامه پشتیبان   jcirqomuniv@gmail.com